Napęd Skokowy

Z StellarArk Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ze względu na złożoność napędu, wymagane rozmiary i ilość energii którą zużywa do dokonania skoku, jest on montowany tylko na Arkach. Teoria stojąca u podstawy jego działania jest zrozumiała tylko dla najwybitniejszych naukowców, jednak w ogromnym uproszczeniu działa on na następującej zasadzie:

Pierwsza faza powoduje połączenie dwóch punktów w przestrzeni, sprawiając że na moment stają się one jednością. Arka przebywa wtedy jednocześnie w swoim obecnym miejscu, jak i miejscu docelowym. Chodź wydaje się to strasznie dziwaczne, ludzie nie odczuwają z tego powodu zauważalnego dyskomfortu (o ile w miejscu docelowym znajdowała się tylko niemalże pusta przestrzeń). Druga faza powoduje ponowne rozdzielenie, a właściwie to rozdarcie, przestrzeni, z tym że Arka zostaje wyrzucona do punktu docelowego.

Użycie napędu w miejsce gdzie znajduje się jakaś materia prowadzi do katastrofalnych skutków. Po nałożeniu przestrzeni atomy z dwóch różnych punktów znajdują się nagle w pobliżu siebie, często bardzo blisko siebie co prowadzi do powstania bardzo silnych oddziaływań elektromagnetycznych, powodujących rozerwanie się wiązań chemicznych i zamieniających wszystko w eksplozję papki atomowej. Na szczęście ilość materii w przestrzeni gwiezdnej pozwala na w miarę bezpieczne dokonywanie skoku. Z tego też powodu niezwykle ważne jest dokładne określenie miejsca docelowego, któremu to służy Skaner Dalekiego Zasięgu, z drugiej strony niektóre radykalne frakcje wykorzystują ten efekt do tworzenia Bomb Skokowych. Szczęśliwie ryzyko wykonania skoku do przestrzeni międzygwiezdnej jest znikomo małe, dzięki czemu opcja wycofania się tam jest zawsze dostępna.

Zagrożenie używaniem Napędu Skokowego

Rój jest przekonany o tym, że używanie Napędu Skokowego może prowadzić do tworzenia się rozdarć w przestrzeni, które mogą stanowić zagrożenie dla całej galaktyki a może nawet uniwersum. Również niektóre frakcje ludzi podzielają ten pogląd. Jest to jednak tylko hipoteza, aczkolwiek mająca dość mocne przesłanki - faktem jest, iż przestrzeń w miejscu z którego dokonano skoku, zachowuje się czasem niezgodnie ze znanymi prawami fizyki. Efekt ten szybko zanika, jednak jego częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wielkością użytego Napędu Skokowego. Możliwym jest, że Eterianie zniknęli z galaktyki właśnie ze względu na używanie tegoż napędu, choć istnieją inne hipotezy na temat ich zniknięcia.