Tutorial 1

Z StellarArk Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

W tej części zaznajomisz się z podstawami interfejsu i działania Arki.

Tura

Rozgrywka w StellarArk rozgrywa się w systemie trwających 45 sekund tur. Co 45 sekund Twoje pojazdy wydobywcze automatycznie pozyskują surowce, rafinerie je przetwarzają, budowane są moduły, prowadzone badania czy też rozstrzygane walki. Pomiędzy turami masz czas na zaplanowanie swoich działań - zlecenie produkcji nowych pojazdów, zmianę ustawień wydobycia i tym podobnych.

W lewym górnym rogu Twojego panelu dowodzenia znajduje się licznik odmierzający czas do kolejnej tury.

Surowce

Podstawowymi surowcami, na których powinieneś się skupić na początku, są Podstawowe Materiały Budowlane (w skrócie PM) oraz Zaawansowane Materiały Budowlane (w skrócie ZM). Ich aktualny stan znajdziesz na górze panelu sterowania - wartość przed znakiem / oznacza ilość posiadanych surowców, natomiast ta po to maksymalna ilość materiałów, jaką możesz składować (możesz ją zwiększyć, budując magazyny).

Oba rodzaje materiałów służą do budowania nowych modułów, rozbudowywania modułów głównych czy też pojazdów. Materiały budowlane wytwarzane są z Surowców α, i Surowców β; w Rafineriach. Proces ten odbywa się automatycznie. O wydobywaniu surowców nieco niżej.

Innym ważnym surowcem są Dane, które określają dostępny zasób wiedzy i które pozwalają na opracowywanie technologii. Więcej o nich w dziale Technologie.

Odkrywanie Systemów i Wydobycie

Gdy rozpoczynasz rozgrywkę, Twoja Arka znajduje się w bezpiecznej przestrzeni międzygwiezdnej. Wrogie Maszyny nie mogą Cię tu dopaść, jednak przebywając tutaj nie masz zbyt wielu możliwości rozwoju swojej Arki. Musisz więc wyruszyć do systemu, gdzie znajdziesz asteroidy, z których możesz pozyskać surowce (wydobycie z planet jest zbyt niebezpieczne).

Aby wyruszyć do nowego systemu, kliknij na przycisk FTL: 100%. Po uruchomieniu napędu po chwili Twoim oczom ukażą się informacje o systemie, do którego właśnie przybyłeś:

Z wyświetlonych tutaj informacji interesująca na razie jest tylko ilość asteroid α, i β. To właśnie z nich Twoje pojazdy wydobywają surowce. Zaczekaj kilka tur, a zobaczysz, jak Twoje zasoby zaczynają rosnąć (będą o tym świadczyć zielone liczby przy nich na panelu Stanu Arki oraz czerwone liczby przy asteroidach oznaczające ich zużycie):Kontynuuj