Tutorial 2

Z StellarArk Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Znasz już podstawy i wiesz, jak pozyskiwać podstawowe surowce niemal automatycznie. Jednak Twoje początkowe tempo wydobycia i przetwarzania surowców nie jest zapewne zadowalające.

Konstrukcja Pojazdów Wydobywczych

Aby zwiększyć prędkość wydobycia, potrzebujesz większej ilości pojazdów wydobywczych. Z menu zakładek wybierz opcję Hangar. Masz teraz podgląd na pojazdy dokujące w Twojej Arce. Ich ilość i różnorodność jest na razie mała, z czasem jednak uzyskasz dostęp do bardziej skomplikowanych maszyn.

Pojazdy Wydobywcze służą do pozyskiwanie surowców z asteroid α, natomiast Zaawansowane Pojazdy Wydobywcze eksploatują asteroidy β.

Białe liczby przy nazwach pojazdów pokazują ich posiadaną ilość. Na powyższym zdjęciu Arka zaopatrzona jest w 17 pojazdów wydobywczych i 0 zaawansowanych pojazdów wydobywczych, co znaczy, że nie może produkować Zaawansowanych Materiałów Budowlanych (ZM). To jednak nie problem na samym początku rozgrywki, gdyż kilka podstawowych modułów i pojazdów wymaga jedynie Podstawowych Materiałów Budowlanych (PM).

Koszt budowy pojazdu w PM zaznaczony jest na zielono, natomiast w ZM na turkusowo.

Zaplanuj teraz produkcję kilku Pojazdów Wydobywczych: wpisz liczbę, jaką chcesz wybudować, w białe okienko i kliknij przycisk "Produkuj" obok.

O ile masz wystarczającą liczbę surowców, pod oknem z informacją o systemie otworzy się nowe okno, pokazujące Twoją kolejkę produkcji. Pojazdy nie są budowane natychmiast, lecz potrzebują trochę czasu na konstrukcję (Warsztaty zwiększają szybkość konstrukcji). Postępy w budowie wyrażone są procentową wartością ukończenia danej jednostki wyświetlaną po lewej stronie okna produkcji. Po pewnym czasie pojazdy trafią do twoich hangarów i zaczną wydobywać surowce.

Konstrukcja Modułów Dodatkowych

Jeśli jesteś spostrzegawczy, zauważyłeś zapewne, że Twoje hangary mają ograniczoną pojemność. Aby pomieścić większą ilość pojazdów, musisz wybudować ich więcej. Aby to zrobić, przejdź do zakładki Moduły.

Zakładka podzielona jest na dwie części: Moduły Główne oraz Moduły Dodatkowe. Na razie zajmijmy się tą drugą częścią. Moduły dodatkowe buduje się w bardzo podobny sposób jak pojazdy, więc nie ma tu wiele tłumaczenia. Podobnie jak pojazdy mają one też limit ilości, jaką możesz posiadać (ten zależny jest od poziomu rozbudowania Biosfery (o tym za chwilę)).

Na samym początku interesować Cię będą Hangary, które zwiększą ilość miejsca na pojazdy wydobywcze, oraz Rafinerie, które przyśpieszą proces przetwarzania surowców w gotowe materiały budowlane. Reszta na samym początku jest stratą surowców.

Zanim przejdziesz dalej, powinieneś wybudować też kilka Zaawansowanych Pojazdów Wydobywczych w hangarze, aby zacząć zbierać ZM.

Konstrukcja Modułów Głównych

W przeciwieństwie do pojazdów i modułów dodatkowych modułów głównych nie produkuje się ilościowo. Zamiast tego rozbudowuje się je na kolejne poziomy - każdy poziom zwiększa efekty danego modułu, ale też kosztuje proporcjonalnie więcej. Aby ulepszyć dany moduł, kliknij po prostu przycisk Rozbuduj przy nim.

Biosfera to główny moduł twojej Arki - to jej serce. Oprócz tego, że to w tym miejscu żyją właśnie ludzie, których masz chronić, zapewnia ona załogę niezbędną do obsługi modułów dodatkowych - mówiąc prościej, każdy poziom biosfery zwiększa limit dostępnych modułów dodatkowych.

Napęd FTL określa szybkość ładowania napędu międzygwiezdnego. Zależy ona zarówno od jego rozbudowy, jak i od ilości posiadanych innych modułów - im większą masz arkę, tym bardziej rozbudowany musi być napęd, by ładował się z tą samą szybkością. Powinieneś posiadać go przynajmniej na tym samym poziomie, co Biosferę, a nawet na nieco wyższym. Słabe rozbudowanie napędu będzie powodować, iż będziesz długo czekać pomiędzy skokami do nowych systemów (zwykle będziesz wisiał w pustym systemie i marnował czas, narażając się przy tym na ataki wroga).

Skaner DZ zwiększa średnią ilość surowców, jaką znajdziesz, przybywając do nowego systemu. Jego rozbudowa zwiększa twój potencjalny przychód zasobów, warto więc nieustannie go rozbudowywać.

Magazyn Główny zwiększa ilość PM i ZM, jakie możesz przechowywać. Jeśli grasz aktywnie i wykorzystujesz materiały na bieżąco, będziesz go rozbudowywać tylko, gdy koszt rozbudowy innych modułów przekroczy Twój limit materiałów.

Centrum Badawcze - wybudowanie centrum badawczego daje Ci dostęp do rozwoju nowych technologii i jest niezbędne do dalszego rozwoju Arki. Budowa Centrum Badawczego powinna być Twoim pierwszym priorytetem. Więcej o centrum badawczym w dalszej części tutorialu.

Generator Osłony - zostanie opisane szerzej przy walce.